Warunki spłaty kredytu

Spłata kredytu rozpoczyna się dopiero po upływie dwóch lat od terminu ukończenia studiów. Nie musisz się obawiać żadnych kruczków pisanych drobnym drukiem. Obowiązujące prawo gwarantuje Ci, że w międzyczasie, nie będziesz obciążany żadnymi dodatkowymi kosztami.

Spłata kredytu rozpoczyna się po upływie dwóch lat od daty terminu ukończenia studiów albo terminu, w którym zgodnie z ostatnim przedstawionym zaświadczeniem o odbywaniu studiów kredytobiorca powinien ukończyć studia – w zależności od tego, który termin nastąpił wcześniej. Liczba rat spłaty kredytu stanowi dwukrotność liczby wypłaconych rat kredytu (tzn. wysokość raty wynosi 1/2).

W okresie pobierania kredytu oraz w trakcie dwuletniego okresu karencji odsetki od kredytu spłacane są przez budżet państwa. W okresie spłaty kredytu odsetki spłacane przez kredytobiorcę są naliczane w wysokości 1/2 stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego, która wynosi obecnie 1,75%
( stan na listopad 2016 r.). Okres spłaty kredytu będzie dwukrotnie dłuższy niż okres jego pobierania.

Pozostała część wartości oprocentowania pokrywana jest z budżetu państwa w ramach Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Zatem, dla przykładu, jeśli rozpocząłeś studia I stopnia w roku 2011 i na 2 roku studiów w roku 2012 otrzymałeś kredyt, który pobierać będziesz do końca studiów I st. oraz na studiach II st., które ukończysz w roku 2016, to spłatę kredytu powinieneś rozpocząć dopiero w roku 2018. Ponieważ kredyt pobierać będziesz przez 40 miesięcy, spłata trwać będzie 80 miesięcy.