Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej

Dlaczego plagiat to głupota?

Plagiat, czyli po prostu kradzież. Niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę! Wiele uczelni przeżywa prawdziwą, plagiatową plagę. Na szczęście z roku na rok procedury antyplagiatowe są coraz bardziej szczelne. Powszechne w szkołach wyższych jest korzystanie z systemów antyplagiatowych, które wychwytują nawet najdrobniejsze zapożyczenia, podając ich źródło i zakres podobieństwa. Należy w tym miejscu przypomnieć, że plagiat, to nie tylko kopiowanie słów, ale też pomysłów. Zastanówcie się więc dwa razy zanim ściągniecie jakąś pracę lub jej fragment – może to zmienić wasze życie. Warto pamiętać, że plagiat jest przestępstwem, które opisane jest w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Art.115 tego aktu stanowi :

Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego  utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Uczelnie dostrzegając niebezpieczeństwo popełnienia plagiatu podejmują szereg działań, aby zapobiec temu procederowi. Skuteczność systemów antyplagiatowych wzrasta miesiąca na miesiąc.

PAMIĘTAJ!

Korzyści z kradzieży nie ma żadnej! Jeżeli praca nie została uznana za plagiat teraz, może zostać zweryfikowana później!