Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej

Tematy

Odpowiedzialność dyscyplinarna i karna studentów z tytułu plagiatu

Prawa i obowiązki studenta

  Plagiat staje się z roku na rok coraz bardziej powszechny, szczególnie wśród studentów. Coraz częściej jesteśmy świadkami doniesień medialnych na temat ukarania studentów z tego tytułu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jakie konsekwencje może przynieść takie zachowanie. Lektura niniejszego artykułu pozwoli zaznajomić się z przepisami dotyczącymi  odpowiedzialność dyscyplinarnej i karnej studentów z tytułu plagiatu. ... CZYTAJ DALEJ »

Jak poprawnie zredagować pismo?

Podania i wnioski

W niniejszym artykule postaramy się zebrać w spójną całość pełen wachlarz najważniejszych porad dotyczących formułowania pism. Na samym początku warto jednak zastanowić się, po co właściwie studentom tego rodzaju umiejętność oraz kiedy dobrze jest ją wykorzystać: często bowiem uczelnie przygotowują gotowe formularze, również elektroniczne, służące wnioskowaniu na przykład o rejestrację na kolejny semestr z długiem punktowym. ... CZYTAJ DALEJ »

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Kto jest kim

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego odpowiada za nadzór nad szkołami wyższymi w Polsce. Jego zadaniem jest dystrybucja środków finansowych przeznaczonych na szkolnictwo wyższe oraz badania naukowe w Polsce. Resort przygotowuje również projekty ustaw oraz wydaje rozporządzenia wynikające z delegacji ustawowych.... CZYTAJ DALEJ »

Senat uczelni

Kto jest kim

To statut uczelni określa skład senatu – tryb wyboru oraz procentowy udział przedstawicieli nauczycieli akademickich, doktorantów, studentów oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Jednak zgodnie z ustawą przynajmniej 20% członków Senatu muszą stanowić przedstawiciele studentów i doktorantów. ... CZYTAJ DALEJ »