Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Przede wszystkim trzeba odpowiednio wcześnie rozpocząć poszukiwania mieszkania. Od sierpnia do października zawsze jest gorący okres na wynajem, przez co często ceny są dużo wyższe. W pierwszej kolejności najlepiej szukać mieszkania przez rodzinę, przyjaciół, znajomych lub znajomych znajomych.

Kopalnią ogłoszeń jest Internet – czy to na dedykowanych stronach ogłoszeniowych, czy w portalach społecznościowych jak Facebook. Na internetowych tablicach ogłoszeniowych trzeba jednak uważać czy jest to ogłoszenie bezpośrednio do właściciela lub wynajmującego cześć mieszkania, czy też ogłoszenie pośrednika lub agencji nieruchomości. Warto zatem przy każdym ogłoszeniu, które nas zainteresuje „wygooglać” numer kontaktowy i zobaczyć co wyszukamy.

Dobrze jest szukać na grupach studenckich w portalach społecznościowych – możemy wtedy wpierw tam porozmawiać z osobą, która nam może wynająć lub być naszym współlokatorem i zrobić wstępne rozeznanie czy taka osoba nam odpowiada.

Innym pomocnym źródłem jest prasa, jednak tam często nie ma wyczerpujących ogłoszeń lub niekoniecznie są to studenckie mieszkania. Niektórzy decydują skorzystać się z usług agencji nieruchomości, jednak to generuje dodatkowe koszty.

Następnym, i niezbędnym, krokiem jest obejrzenie mieszkania, oszacowanie czasu dojazdu, zapoznanie się z potencjalnymi współlokatorami. Jeżeli wszystko nam odpowiada, należy przystąpić do finalizacji wynajmuj – i zawarcia umowy o wynajem. Dzięki temu zabezpieczamy się przed niechcianymi opłatami lub też „ukrytymi” płatnościami – warto zwracać bowiem uwagę na finalny koszt wynajmu, często ogłoszeniodawcy zawierają jedynie wybrany fragment kosztów – bez mediów czy też czynszu.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego mieszkania, warto również zastanowić się nad zamieszkaniem w akademiku.